Pe Lavi au ciupit-o tantareii, de fapt un tantar pe care l-am ratat acum 2 seri. Bubitele s-au facut destul de marisoare de la caldura si transpiratie.Cu ce as putea sa o dau? ceva accesibil daca stici, ca bani de unguente scumpe chiar nu am. va pupic si va multumesc anticipat pt sfaturile voastre.
Ciupituri de tantari.
De catandry - La data de June 4th, 2012
- autentifică-te sau înregistrează-te pentru a adăuga comentarii
Adaugat in:









Off tantareii astia, ne sug sangele la propriu. Si noi am avut o muscatura pe fata micutei, destul de mare, si acum se mai vede un pic. Am sters locul cu un pic de spirt, nimic mai mult, pentru dezinfectare, a trecut de la sine. Pupici pentru Lavi
am luat de la farmacie "mixtura mentolata"(este f. ieftina) si in cateva zile s-au trecut si la noi semnele de la ciupituri.....
spirt si ser fiziologic
si eu tot cu mixtura mentolata as da....asa micuta Lavi nici nu o sa se scarpine si ajuta si la vindecare....pupici
ceri ceva din farmacie.eu de cand l.am nascut pe iannis folosesc un anumit tip de crema-e pentru bubite de calduta,tantari si orice fel de lovitura,julitura.nu stiu daca se gaseste in tara-aureocort.
eu am ajuns cu maia la urgente din cauza uni tantar care a muscat-o de pleoapa si s-a umflat ochisorul iar eu nu am stiut ce e si am disperat.Noi folosim spray pentru ca maia este foarte sensibila la ei,se fac niste guguloaie unde o inteapa ....
Sa vad poate gasesc ceva la farmacie, chestia aia mentolata, ea nu se scarpina ceea ce e bine.Daca nu spirt si asta e Alergica nu e dar oricum are pielicica fina si pe caldurile astea. sper sa nu se mai intample am cumparat solutie pt. camera.
si pe noi nea intepat tantari de ni se fac niste gogoloaie eu o dau cu sprei impotriva tantarilor de la chicco nui asa scumpa aici si nu am treaba cu ea de cand folosim spreiu nu nea mai intepat unu
voi stati si in delta,,,,,ufaaaa,,,,noi nu am avut inca prob cu ciupiturile de tantari,,,,si stam afara pana pe la 9seara ,,,se pare ca nu trag la noi,,,,dar la cat sta sararalu pe loc,,,,deloccccc,,,nici tantarii nu au cand sa o ciupesca,,,,
noua de la farmacie ne-a dat fenistil gel tot asa se facuse basicuta si ia trecut cam in doua zile
buna mamicilor.
in primul rand as vrea sa va spun si voua ce mi-a zis pediatrul si anume de a nu omori tantarii pe copil direct pentru ca nu se stie pe cine a mai intepat si asa ristisa-l infectezi.daca inainte a intepat pe cineva bolnav.
cat despre cremele pentru muscaturi de tantari eu folosesc pe baza de citronella si bicarbonat.sunt extraordinar de bune.
de la autan carioca pentru intepaturi(sper sa se gaseasca si in tara)iar pentru a preveni spray autan junior
cat despre bubitele de caldura nu dati banii pe toate produsele la care fac publicitate.cautati in farmacie amidon de orez .este franulat si la bebita mic o lingaru in cadita.este extraordinar.ei nu sunt murdari asa ca eu il folosesc la fiecare baita fara sampoane si alte produse.recomandat de pediatru
Am fost la farmacie si mi-a dat ceva de la fares, parca s-au mai redus umflaturile, dar cred ca timpul le va rezolva. Fara sapun mami? Pai Lavi e murdarica totusi, mereu plina de mancare, pix, transpira si toate cele ca la 1 an. dar oricum produsul e interesant il voi cauta sa fie in casa daca apar problemute mai mari. Poate gasesc pana la urma ceva de la chicco, am mai auzit ca sunt bune.Pupici!
Catandry, cînd ai bănuţi, cumpără să ai în casă Fenistil gel, este f bun.
Dar este bună şi soluţia mentolată acum, dar pe viitor pentru că va creşte şi se va scărpina este f bun acest Fenistil gel.
Nu i-am gasit mentolata, i-am luat ceva cu aloe si iarba talharului, deja s-au redus binisor si doar de 2 ori am dat-o pana acum.Daca pana maine se vede clar inbunatatire merg pe asta momentan si bineinteles grija mare seara sa nu mai ramana tantari in camera.
De mixtura mentolata stiam si eu ca e buna!
Mami de Maria si Cristiana, ghici ce s-a intamplat, am sunat la farmacia de unde cumparam noi laptic sa vad daca a plecat comanda si o intreb pe doamna de la telefon din vorba in vorba daca are fenistil si ghici ce, are si mi-l trimite, gratuit pt. fidelitate, yupii! are bafta Lavinusa mea.Pupici!
Ce ma bucur ca am gasit acest subiect. Si pe Luca al meu l-a piscat un tantar de ureche si de talpita. Nu s-a umflat, i-a ramas doar un semn rosu mic. Chiar vroiam sa va intreb cu ce as putea sa il dau, in caz ca il mai ciupeste
Pupici
cea mai buna crema si cea mai eficienta este draga mea catandry crema de galbenel,ca aceasta crema nu este niciuna asa de eficienta,fata mea era plina de bubite de la tantarei si dand-o cu asta mereu dimi dupamasa si seara vedeam cu ochii mei in timp real cum ii trec,DAR acum poate ca mai depinde si de pielea bebelului,multa bafta in combaterea bubitelor si asta e pct meu de vedere.
daiana nu te contrazic este super buna, eu cum pleaca cineva in tara il rog sa mi-o cumpere dar asa cum ziceai si tu depinde dde copil.la fetita mea si daca e iritata la fundulet cu nimik altceva nu ii trece , in schimb baietelul e altfel.pot sa-i pun tone ca nu ii face nimik
La noi galbenelele nu prea au ajutat, nici rau nu i-au facut.
Și noi am mers pe gălbenele la început dar nu avea efect de calmare, și pediatar ne/a zis de fenistil , gelul ăsta calmează mâncărimile.
mamicilor din romania,
da la noi in farmacii nu au aparut inca produse pe baza de bicarbonat ptr muscaturi de insecte?
eu am o carioca de la ACTIV este fantastica trece imediat si per deasupra si naturala